Кредитирането в Централна и Югоизточна Европа ще нараства през 2015 г. с 3.4%. Водещ двигател в този ръст ще има корпоративното кредитиране. Очакванията са в Русия да бъде отчетено значително намаляване. Това са част от изводите в последното проучване за банковия сектор в региона на Централна и Източна Европа, направено в 13 страни от звеното за стратегически анализ на УниКредит. Резултатите от проучването бяха представени на Годишната конференция на Euromoney, която се проведе на 20-21 януари във Виена.
Някои от предишните слаби места в банковия сектор като външни задължения са преодолени чрез заместване с вътрешно финансиране. При продължаващия натиск върху маржовете на печалбата на финансовите институции, те ще са стимулирани да предлагат повече и по-разнообразни услуги на гражданите и фирмите и така да формират и допълнителен безлихвенен приход. Ролята им на финансови консултанти ще се увеличи. Възвръщаемостта на активите в региона се очаква да се запази на нивата от 2014 г. – около 1.0%.
Централна и Източна Европа остава регион с ясни различия в отделните държави
„Централна и Източна Европа остава регион с различия в отделните държави. Икономиката в Централна и Югоизточна Европа през тази и следващата година ще нарасне съответно с 2.5 и 2.6%, докато за целия регион прогнозата за 2015 г. е БВП да се увеличи с едва 0.2%, а през 2016 г. с 2.2% основно заради свиването на икономиката на Русия“, каза Джани Папа, който отскоро пое Корпоративно и инвестиционно банкиране на УниКредит на ниво група. Според него икономиките, ориентирани към реформи, ще отбележат растеж през годината, докато държавите със структурни проблеми има опасност да изпаднат в рецесия. Възстановяването на нивата на кредитирането в региона през 2015 г. ще се движи от корпоративния сектор. Полша и Чехия водят по обем на кредитирането в Централна Европа. В същото време очакванията са Словения и Хърватия да се завърнат към умерен ръст до края на годината. В ЦИЕ върху общите данни за финансирането на бизнеса голямо влияние ще оказват проблемите в Русия.
За България
Лошите и преструктурираните кредити в България тази година ще достигнат 20.7%, сочи прогнозата на УниКредит за Централна и Източна Европа (ЦИЕ). През 2014 г. те са били 18.9%, става ясно от анализа на банката. Ръстът обаче ще е следствие от фалита на КТБ, а не от реално влошаване на съотношението между редовни и необслужвани кредити.
Големите европейски банки дават оптимистични прогнози за българската икономика за 2015 г., стана ясно на форума във Виена. УниКредит очаква ръст от 1.5%. Райфайзен - 1.2%, а собственикът на ДСК - OTП - 1.7%.