Според финансовият министър Петър Чобанов фискалната стабилност в страната ни остава приоритет. Работи се активно за повишаване на приходите, като мерките в тази посока са свързани с намаляване на административната тежест за бизнеса, извършване на интензивни проверки в идентифицирани рискови сектори и промяна в законодателството за предотвратяване на кражби на ДДС.
Необходимо е подобряване на събираемостта на приходите, средствата на държавните фирми в частните банки, както и кадрови промени в Агенция „Митници" и НАП.
Основни причини за актуализация на бюджета са ревизираната прогноза за икономическия растеж, липсата на буферите, от началото на годината, очакваното неизпълнение на приходите в размер на 1 млрд. лева, както и одготовката на бюджета за следващата година. Социалната политика на правителство предвижда по-голям ресурс в отговор на необходимостта от удоволетворяване на най-неотложните жизнени потребности на обществото. При актуализацията ще бъде спазен Маастрихския критерий за дефицит, който е 3 на сто. „Обсъжда се дефицитът да нарасне до 2% в края на годината при 1,3% планиран към момента. Това е около 500 млн. лв.
По време на кръгла маса-дискусия, организирана от Асоциация Банка на годината по по повод наградите Банка на годината, управителят на БНБ Искров определи банковата ни система като намираща се в добра позиция.
Въпреки трудната икономическа среда, има висока ликвидност и капиталова адекватност, дори повече от изискванията на международните регулаторни органи.Искров призова банките да внимават с по-нататъшното намаляване на лихвите по-кредитите, както и с някои свои продукти, и по-специално на кредитите с фиксирана лихва. Очаква се цената на привлечения ресурс да нарасне, а от там и цената на крайния продукт - кредитът. Обемът на просрочените (лоши) кредити в банковата система у нас е 17%.