При обявяване в несъстоятелност на Корпоративна търговска банка (КТБ) и ТБ „Виктория“ директните загуби за бизнеса ще достигнат 84 млн. лв. Това обяви Комисията по финансов надзор (КФН) в своя „Обзор на небанковия финансов сектор в България“ за второто тримесечие на 2014 г. Според регулатора „директните загуби от блокирани средства в тях под формата на депозити и разплащателни сметки, се оценят на 42.9 млн.лв. за капиталовия пазар и 41.1 млн.лв. за застрахователния сегмент“.
От КФН посочват, че по отношение на осигурителния пазар освен директните загуби ще има и косвени такива. Те се отнасят до фондовете за допълнително пенсионно осигуряване, които имат вложения в колективни инвестиционни схеми със средства в КТБ.
Според данните от доклада общият размер на загубите за осигурителния пазар възлиза на почти 19 млн. лв.
„Тези оценки трябва да се разглеждат като долна граница на възможните загуби за небанковия финансов сектор“, допълват от комисията.
В доклада на регулатора е записано, че поставянето под специален надзор на КТБ и ТБ „Виктория“ е довело до редица проблеми в небанковия сектор. В документа се посочва, че се създава „невъзможност двете дружества-инвестиционни посредници да изпълняват своите задължения по Закона за пазара на финансови инструменти (ЗПФИ), което води до сериозен риск за правата и интересите на клиентите на банките в качеството им на инвестиционни посредници поради невъзможността на клиентите им да се разпореждат със собствените си средства“.
Заедно с това от КФН подчертават, че средствата и на други инвестиционни посредници остават блокирани в двете финансови институции, както и тези на техни клиенти. В доклада пише още, че дружества са вложили парите на управляваните от тях колективни инвестиционни схеми в ценни книжа, издадени от КТБ или в депозити. Това води до нарушаване на изискването инвестираните активи да бъдат бързо ликвидни.
Според КФН не се изключва и възможността за разпространение на проблемите, свързани с КТБ, и сред други кредитни институции, както и сред представители на небанковия финансов сектор.
Обзорът на КФН може да се прочете ТУК