Брой 134 (2140), 15-07-2020
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

БАНКИ, КРЕДИТИРАНЕ

ББР: Изпълнение на програмите за подпомагане на бизнеса и физическите лица, пострадали от пандемията от COVID-19


Във връзка с изпълнението на гаранционните програми за подкрепа на бизнеса и физическите лица, които търпят негативни последици от пандемията от COVID-19, Българската банка за развитие предостави актуална информация за напредъка по тези антикризисни мерки.

Програма за безлихвено кредитиране на служителите в неплатен отпуск и самоосигуряващите се лица, които временно не могат да полагат труд вследствие на пандемията от COVID-19:

Близо 50 млн. лв. достигнаха одобрените от търговските банки безлихвени кредити за физически лица към 14 юли т.г. Към търговските банки, партньори по програмата, са постъпили 20 677 искания за кредити, от които потвърдени са 11 986, а обработващи се – 1 701. Средната стойност на заемите е 4 200 лв. Две трети от исканията са на лица на трудов договор, а останалата една трета са на самоосигуряващи се.

Партньори по програмата са общо 12 търговски банки. 10 от тях приемат заявления на кандидатите. Това са Алианц банк, Банка ДСК, Инвестбанк, ОББ, Първа инвестиционна банка, Пощенска банка, Райфайзенбанк, Търговска банка Д, Централна кооперативна банка и УниКредит Булбанк. Интернешънъл Асет Банк и Общинска банка първи усвоиха финансовия си ресурс по програмата и не приемат нови искания за заеми по програмата.

В края на юни с решение на Министерския съвет условията по тази програма бяха променени, за да имат възможност повече хора да участват по нея. Служителите, кандидатстващи за безлихвен заем, вече не е нужно да са в неплатен отпуск в момента на подаване на искането за кредит. Самоосигурените лица може да декларират 20% спад в доходите не само за първото, но и за следващи тримесечия от 2020 г. Промени има и по отношение на осигурителните вноски – достатъчно е те да са декларирани за период от 6 месеца назад. Промените влизат в сила поетапно във всяка от търговските банки, като очакванията са до началото следващата седмица всички банки да са извършили нужните юридически и технически промени.

Програма за портфейлни гаранции в подкрепа на микро-, малките и средните предприятия:

Програмата работи от 1 юни и партньори по нея са вече 5 търговски банки: Банка ДСК, Българо-американска кредитна банка, Инвестбанк, Пощенска банка и Първа инвестиционна банка.

През последните две седмици интересът към мярката се е увеличил значително и към 14 юли броят на запитванията за финансиране надхвърля 700. Гарантирани към момента са 25 заема на обща стойност 4 967 000 лв.

Компаниите, възползвали се от мярката, оперират в най-засегнатите от пандемията сектори, а именно транспорт, туризъм, хотелиерство и ресторантьорство, търговия на едро.

Кредитите са до 300 хил. лева, като могат да се финансират както нови, така и съществуващи експозиции. Заемите са с дълъг гратисен период – до 3 години и се отпускат при облекчени изисквания за обезпечение – не повече от 20% от размера на търсеното финансиране.

Програмата е отворена за кандидатстване до 23 декември 2020 г. Предстои сключване на споразумения с още пет банки, с което общият брой на партньорите на ББР ще стане десет.

Прозрачност на мерките

ББР публикува нов микросайт, посветен на двете мерки: www.bbr.bg/covid. В сайта са публикувани актуални данни за гарантираните кредити, както за физическите лица, така и за бизнеса. С цел максимална прозрачност относно средствата за бизнеса, ББР публикува регистър на фирмите, възползвали се от помощта, който се актуализира автоматично на всеки 24 часа.

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Националният съвет за тристранно сътрудничество разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда
Включете се в онлайн проучване „Нуждите на МСП от обучение по дигитални умения“
В рамките на проект CVETNET Още
Представяне на иновативните подходи в дейността на Ученическия институт при Българската академия на науките
24 юли 2020 г., в БТПП Още
ТРУД И ЗАЕТОСТ
От днес стартира продължението на мярката 60/40
Регламентираната подкрепа ще се предоставя за период до 3 месеца, считано от 1 юли до 30 септември 2020 г. Още
ИКОНОМИКА - АНАЛИЗИ, ПРОГНОЗИ
НСИ: Дефлация през юни, за четвърти поред месец от началото на годината
БАНКИ, КРЕДИТИРАНЕ
ББР: Изпълнение на програмите за подпомагане на бизнеса и физическите лица, пострадали от пандемията от COVID-19
Българската народна банка удължава сроковете в мораториума върху плащанията
ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ФИНАНСИ
Становище на НАП относно попълване на декларация обр. № 1 за хотелиерство и ресторантьорство
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Европейската комисия препоръчва да не се предоставя държавна помощ на дружества, имащи връзки с данъчни убежища
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Международна конференция „Развитие на транспортната система на Украйна: предизвикателства и перспективи“
27 – 29 октомври 2020 г., Одеса Още