Годишен доклад за икономическото развитие и политики в България представи в понеделник, 25 май 2015 г., Институтът за икономически изследвания при БАН. Пресконференцията се проведе в Националния пресклуб на БТА и беше посветена на макроикономическото развитие, реалния, външния, фискалния и паричен сектор. В нея участваха: проф. д-р Митко Димитров – директор на института, проф. д-р Искра Белева – ръководител на проекта, доц. Виктор Йоцов, проф. Александър Тасев, гл. ас. Емил Калчев и Иглика Василева - членове на авторския колектив.
Докладът за 2015 г. съдържа анализ на икономическото развитие у нас, като проследява микро- и макроикономическите показатели, външен, фискален и банков сектор, пазара на труда, състоянието на регионите и техните различия и дава препоръки за подходящи политики.
Ежегодно в него се представя специална тема, като сега обект на анализ са политиките за икономическо развитие в Оперативните програми на Европейския съюз и Общата селскостопанска политика за периода 2007-2013 г.
Ръст от 1,4% на българската икономика през 2015 г. се предвижда в годишния доклад на Института за икономически изследвания при БАН. В краткосрочен план се очаква нисък, но ускоряващ се растеж, който да достигне нива от 2,1% и 2,5% през 2016 и 2017 г.
Прогнозата се основава на очакванията за ускорен износ в еврозоната, на нарастване на вътрешното потребление и на приноса на еврофондовете. Очаква се инвестициите и износът да запазят темповете на растеж, а инфлацията да остане отрицателна.
Продължава неблагоприятната тенденция на много нисък растеж от 1 – 2%, заяви проф. д-р Митко Димитров, директор на Института за икономически изследвания при БАН.
„Това за развита страна като САЩ може да е задоволително, но за България е крайно незадоволително. България се движи добре, в сравнение с други страни, като икономически показатели, но недостатъчното реформи не й позволяват да постигне ръста, за който има потенциал“, заяви той.
По думите на проф. Димитров финансовата стабилност не е единственото и достатъчно условие, за да се развива икономиката. Той посочи, че въпреки оптимистичните прогнози, които икономистите са давали в средносрочен период, те не са сбъдвали поради отсъствието на реални реформи.
За първи път тази година докладът освен на български, ще бъде публикуван и на английски. Нов момент е, че сега анализаторите от БАН поставят фокус върху оперативните програми, политиките и икономическото развитие в следствие на тяхното използване.
Годишният доклад на Института за икономически изследвания при БАН ще бъде представен в четири поредни пресконференции в Националния пресклуб на БТА. Следващите дати са: 1 юни, 8 юни и 15 юни 2015 г. от 11 до 12 часа.