Свързаност, добро управление и околна среда са секторните приоритети на новото председателство
Република Азербайджан пое председателството на Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество (ОЧИС) от 1 януари до 30 юни 2025 г.
По време на своето председателство Азербайджан ще даде приоритет на укрепването на Организацията чрез ефективно прилагане на основополагащите документи на Черноморското икономическо сътрудничество /ЧИС/: харта; актуализирана икономическа програма на ЧИС; декларация от срещата на върха в Истанбул, приета на 25-ата годишнина на срещата на върха; и резолюциите, решенията и препоръките на Съвета на министрите на външните работи на ЧИС.
По време на хибридна среща, проведена тази седмица, в която се включиха и представители на Българската търговско-промишлена палата, бяха уточнени приоритетите на Азербайджан за повишаване на ефективността на ЧИС:
1. Улесняване на търговията и транспорта. Ще бъдат засилени усилията за рационализиране на процедурите за преминаване на границите, ускоряване на търговските операции и увеличаване на търговските потоци в региона на ЧИС. Азербайджан също така ще насърчи дискусиите за дигитализиране на международните търговски и транспортни процеси. Страната ще подкрепи одобряването на Регионалната стратегия за улесняване на търговията около Черно море и Рамката за сътрудничество на едно гише.
2. Насърчаване на координацията и сътрудничеството. Този приоритет е постоянен за организацията и е ориентиран към насърчаване на по-тясното сътрудничество между ЧИС, неговите свързани органи, наблюдатели и партньори в секторния диалог, насочени към съгласуване на усилията в търговията, транспорта и устойчивото развитие. Ще бъдат направени стъпки за укрепване на партньорствата с регионални и международни организации в съответствие с основните цели и приоритетни области на ЧИС, включително и връзките с институциите на ООН. Задълбочаването на сътрудничеството с агенциите на ООН ще се фокусира върху действията в областта на климата, улесняването на търговията, управлението и институционалните реформи.
Председателството на Азербайджан си поставя и няколко секторни приоритета, които са обединени от мотото: „Укрепване на свързаността, стимулиране на растежа: Транспортът в основата на бъдещето на ЧИС“.
Секторните приоритети са свързаност, добро управление и околна среда.
Свързаност
Азербайджан ще даде приоритет на ефективните, надеждни и безопасни транзитни и транспортни услуги. Ще наблегне на укрепването на конкурентоспособността на транспортните коридори и разширяването на мултимодалния транспорт – като се използват железопътни линии, магистрали и морски пристанища, за да се подобри товарният капацитет и да се осигури безпроблемно преминаване на границите. Специално внимание ще бъде отделено на напредващи инициативи като „Морските магистрали“ и „Черноморската околовръстна магистрала“, като се използва напълно капацитетът на железниците, морските пристанища и магистралите за стимулиране на търговията в и извън региона.
Азербайджан ще подкрепи и прилагането на съвместни декларации, резолюции и препоръки, приети от Съвета на министрите на външните работи на ЧИС и министрите на транспорта. За по-нататъшно насърчаване на синергията председателството ще предложи специално съвместно заседание на работните групи по търговия и икономическо развитие, митнически въпроси и транспорт, като се фокусира върху опростяването на търговските процедури, стандартизирането на документацията и подобряването на обмена на електронни документи, търговските портали и механизмите на едно гише.
Добро управление
Действащото председателство ще продължи да насърчава прозрачността, отчетността и иновациите в управлението чрез регионално сътрудничество. Въз основа на постиженията на работната група за институционално обновяване и добро управление – и с Азербайджан като национален координатор – усилията ще бъдат съсредоточени върху обмена на най-добри практики и интегрирането на социални иновации в дизайна на обществените услуги.
Тези действия ще подкрепят изпълнението на Програмата за устойчиво развитие до 2030 г., със специален акцент върху няколко от устойчивите цели за развитие на ООН /5 - Равенство между половете, 9 - Индустрия, иновации и инфраструктура, 16 - Мир, правосъдие и силни институции и 17 - Партньорства за постигане на целите/.
В допълнение към традиционните уебинари и семинари в програмата на ОЧИС, Азербайджанското председателство планира да свика форум на високо ниво на съответните правителствени организации на държавите-членки на ЧИС. Този форум на ще разгледа настоящите предизвикателства, ще сподели най-добри практики и ще идентифицира нови пътища за укрепване на управлението и публичната администрация.
Околна среда и действия за климата
След 29-ата Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (COP29), организирана в Баку през ноември 2024 г., Азербайджан ще ръководи усилията за справяне с предизвикателствата, свързани с околната среда и изменението на климата в региона на ЧИС. Председателството ще даде приоритет на сътрудничеството в тази област. Азербайджан също така ще насърчи активното споделяне на знания в рамките на работната група по неотложни екологични проблеми — опазване на морската екосистема, устойчиво управление на природните ресурси и смекчаване на деградацията на околната среда.
Азербайджан допълнително ще подкрепи инициативите на ЧИС, насочени към намаляване на пластмасите за еднократна употреба, прилагане на устойчиви стратегии за управление на отпадъците, предотвратяване на прекомерната експлоатация на ресурси и борба с незаконните дейности. Специално внимание ще бъде отделено на насърчаването на зелен, устойчив и нисковъглероден растеж, подобряване на законодателството за качеството на въздуха и разширяване на защитените територии, като всичко това допринася за по-устойчив и устойчив на климата регион на ЧИС.
Българската търговско-промишлена палата е част от Бизнес съвета към Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество. Очаквайте още информация за инициативите на бизнеса в рамките на Азербайджанското председателство на ОЧИС.