Българската търговско-промишлена палата бе домакин на виртуална бизнес среща с участието на компании от България и Сърбия. Събитето бе организирано със съдействието на Посолството на Република Сърбия в София, Търговско-промишлената палата на Сърбия и Търговско-промшлена палата - Ниш.
Председателят на БТПП Цветан Симеонов сподели с участниците – около 60 представители на български и сръбски компании, че отношенията между двете страни се основават на добросъседство, традиции в двустранния бизнес и непрестанен поток на стоки и инвестиции. Отличните отношения на БТПП с партньорските организации в съседна Сърбия също са предпоставка за улеснение на търговските връзки.
Изказвания по време на срещата направиха дипломатите на двете страни. Н.Пр. Желко Йович, посланик на Република Сърбия в България, подчерта, че събитието се провежда в специален момент на трудности за икономиките и на двете страни. Според него се използват само 20% от съвместните възможности за бизнес. Необходимо е засилване на досегашното партньорство и съзваване на нови връзки, за да излязат от кризата Сърбия и България по-подготвени и с общи цели.
Посланикът на България в Сърбия Н.Пр. Радко Влайков сподели, че за четири години стокообменът между двете страни е нарастнал с 58%. През 2019 г. той възлиза на 1214,5 млн.евро. Данните за първата половина на 2020 г., сравнени със същия период на 2019 г. отчитат спад в стокообмена с 11.1% по обективни причини.
Освен това, политическите отношения между двете страни никога не са били толкова успешни, каза посланик Влайков. Този положителен климат позволява улеснени контакти и скок в търговските и икономическите отношения. Той припомни проведения през 2019 г. в гр. Ниш най-голям до момента двустранен бизнес форум. Продължава поддържането на добрите връзки, макар и леко забавени от трудностите, причинени от пандемията.
От страна на Сръбската ТПП изказване направи Михайло Весович, директор, който подчерта, че търговските палати правят всичко възможно да поддържат бизнеса жив и способен да преодолее трудностите. Интересът от двете страни е голям, въпреки изгубените около 10% от двустранната търговия през 2020 г. Той сподели, че над 3000 фирми от двете страни имат постоянни контакти. Към настоящия момент българските инвестиции в Сърбия възлизат на повече от 20 млн. евро.
Експерти от двете страни направиха подробни презентации на икономическата среда и инвестиционния климат.
Презентация на Юлиян Балчев, Българска агенция за инвестиции
Презентация на Джордже Андрич, Сръбска търговско-промишлена палата
В рамките на събитието фирми от следните области направиха контакти: транспорт и логистика, храни и напитки, медицинска и фармацевтична промишленост, контролни системи, хартиена промишленост, нефтена промишленост, туризъм, информационни технологии, текстилна промишленост, металобработка и др. При интерес можете да получите информация за участниците на e-mail: interdpt@bcci.bg
.