Арбитражът на БТПП решава спорове от 1000 лева до над 50 милиона. Това казва Благовест Пунев, председател на Арбитражния съд при БТПП, изтъкнат български юрист в областта на гражданското право, член на Президиума на АС, в интервю за списание "Бизнес Клуб".
Арбитражният съд е предвиден като алтернативен способ за решаване на правни спорове в чл.19, ал.1 от ГПК, тоест има изрична уредба на съществуването на арбитражната институция в Гражданско процесуалния кодекс. "Предимството при нас е, че споровете се решват на една инстанция", категоричен е Пунев.
Арбитражът се отнася само за частно - правни спорове. "Концентрираме се единствено в споровете между икономически субекти, спорове в бизнеса, търговски спорове, спорове в индустрията", изтъква Благовест Пунев.
На въпрос "Какъв вид са най-често търговските спорове, които решава АС?" председателят подчертава, че взетите решения са относно договори за изработка; строително - монтажни работи, които не са заплатени или не са изпълнени; спор между възложител и изпълнител; спорове при енергийните дружества - между продавачи и купувачи на енергия; договор за финансов лизинг, когато се купуват автомобили или друга техника и др.
В заключение Благовест Пунев посочва, че АС при БТПП има голямо предимство: конфиденциалността (само с разрешение на страните може да присъства външно лице), споровете се решават бързо и много по - евтино за бизнеса. В дърбавния съд при иск се вземат 4 на сто за завеждане на иска и 2 % при обжалване. В АС таксата е доста по - ниска и при това намаляваща в зависимост от размера на иска.
Интервюто може да прочетете в сп. "Бизнес клуб" БРОЙ 04, 2017 XXIX.