Назад

Антон Самсонов, представител на БТПП в РЮА: Африканският континент е богат на ресурси и възможности, които българският бизнес не използва


Снимка: телевизия "Евроком"

Антон Самсонов е предприемач и представител на Българската търговско-промишлена палата в Република Южна Африка (РЮА). Наскоро той бе гост в предаването „Делници“ на телевизия "Евроком", където говори за възможностите, които африканският континент и РЮА предоставят.

Самсонов сподели, че покрай своите бизнес начинания в Африка се среща с много правителствени представители от континента, които са получили образование у нас, и същите имат добри спомени от престоя си в България. Според него, българската държава и бизнес биха могли да се възползват от важни лица в африкански правителства, имащи връзка с нашата страна, които да сътрудничат на нашите икономически интереси. По думите на Самсонов това обаче не се случва.

Той посочи ресурсите, с които България може да бъде полезна в Африка. Това са: по-доброто ни образование, иновационните ни инструменти, кадрите ни в различните икономически сфери и особено в техническата. „Един от въпросите, които задавам на българския бизнес у нас, е защо не подхождаме по-агресивно в търсенето на бизнес възможности на Африканския континент. Той е богат ресурси: полезни изкопаеми, човешки капитал, водни запаси, агрикултурен ресурс, дори производствен такъв. Това важи и конкретно за Република Южна Африка. Африка е континент, който още не е достатъчно развит, затова е беден, не защото не притежава ресурси. Ние в България имаме технологиите, специалистите, „ноу-хау“-то, чрез които можем да си сътрудничим много успешно с африканските ни партньори.“

Самсонов подчерта, че търговията с Африка може да бъде предизвикателство. От една страна Европейският съюз налага много регулации на продукцията, идваща от там, изискват се множество сертификати. От друга страна почти всички стоки, идващи от Африка в Европа, пристигат първо на пристанищата в Западна Европа. Докато достигнат до продажба в другите части на континента, преминават през много посредници и това оскъпява крайната цена на продукцията за потребителите.

„Нещата в Африка се случват по различен начин от тези Европа. Важно е, когато български инвеститор прояви интерес за правене на бизнес с Африка, да му бъдат обяснени местните културни и религиозни особености. Тук се появяваме ние от новосъздадената Българо-африканска търговска камара. Целта на нейното съществуване е да бъде „мост“ между българския и африканския бизнес. Аз и останалите ми колеги от палатата имаме познанието за местните култури и контактите, с които да помогнем. По отношение на Република Южна Африка мога да добавя още, че тя приютява активна българска диаспора, която прави бизнес в множество направления, просто тя не е известна у нас“.

Антон Самсонов напомни, че Министерството на външните работи на България поддържа само две посолства в Африка - в РЮА и Нигерия. По неговите думи двете посолствата са крайно недостатъчни, за да покрият целия континент. На фона на този факт, той информира още, че от март тази година властта в РЮА започва поетапно затваряне на посолствата си в Европа, включително в България. „В подобна ситуация наличието на Българо-африканската търговска камара става още по-наложително.“

Антон Самсонов смята, че бизнесът трябва да поеме инициативата за осъществяване на контакти с африкански партньори. Създаването на Българо-африканската търговска камара е част от тези усилия.