Назад

Ангажираност на работодателите с договореностите на COP29


Два месеца изминаха от срещата на COP29 в Баку. Международната организация на работодателите /МОР/ взе активно участие в събитието и проследява договореното в неговите рамки.

В Баку МОР отново беше домакин на Павилиона на зелените умения на работодателите, в сътрудничество с LinkedIn, Iberdrola, Deloitte, JTI, Volvo Group, Browning Environmental Communications и Националната конфедерация на организациите на предприемачите (работодателите) на Република Азербайджан (ASK ).

Участниците оценяват резултатите от COP29 различно. Постигнат е напредък по отношение на финансите и пазарите на въглеродни емисии, но решаването на ключови въпроси се отлага. Срещата на върха на COP29 направи важна крачка напред по отношение на финансирането на дейности по опазване на климата със споразумение, призоваващо за 1,3 трилиона долара финансиране за развиващите се страни до 2035 г. Развитите нации се ангажираха да осигурят минимум 300 милиарда долара годишно, отбелязвайки критична стъпка в посрещането на финансовите нужди на уязвимите нации. Преговарящите също финализираха дълго обсъжданите правила за член 6 от Парижкото споразумение, отключвайки потенциала за въглеродните пазари. Член 6.2, който улеснява търговията с въглеродни емисии между държавите, и член 6.4, уреждащ кредитирането на въглеродни емисии между нации и други субекти, вече са готови за привеждане в действие, осигурявайки рамка за международна търговия с въглеродни емисии. Няколко държави използваха COP29, за да обявят актуализации на своите климатични цели. ОАЕ, Обединеното кралство и Бразилия разкриха нови или подобрени стойности за национално определен принос, докато други, включително ЕС и Швейцария, обещаха да възприемат цялостен икономически подход при предстоящото актуализиране на своя принос.

Международната организация на работодателите имаше силно присъствие и значителен брой ангажименти и дейности на високо ниво по време на преговори и съпътстващи събития на COP29. По време на конференцията, МОР силно популяризира колко е важно да се вземат под внимание рисковете от погрешни политики, загуба на работни места, недостиг на умения и необходимостта правителствата да разработят ефективни мерки, основани на доказателства, които не подкопават пазарите на труда, но насърчават социалното сближаване и ползите за обществото, както и предприемачеството и иновациите. МОР и нейните членове се ангажираха активно с преговарящите и правителствата относно приоритетите на работодателите за Работната програма за справедлив преход, като наблегнаха на заетостта, подкрепата на предприятията и зелените умения. МОР се застъпи за съгласувани политики, позволяващи устойчиви предприятия, подкрепа за МСП и интегриране на мнението на работодателите при определяне на националния принос и националните политики за климата.

Едно ключово постижение бе съвместното изявление на МОР и Международната конфедерация на профсъюзите /ITUC/ относно приоритетите на Работната програма за справедлив преход, политиките за прехода, като поставят акцент върху работната сила и пазара на труда. И двете организации призоваха за фокус върху националния контекст и предприемане на практически мерки за подпомагане на предприятията и работниците при адаптирането им към декарбонизацията. МОР постигна напредък в програмата за екологични умения, като се ангажира със заинтересованите страни, за да повиши осведомеността за нейното значение, да провежда мониторинг и да допринася към дискусиите относно Работната програма за справедлив преход.

Повече информация за ангажиментите на Международната организация на работодателите по време на COP29 в Баку можете да видите на английски език тук.

Работодателските организации, включително Българската търговско-промишлена палата, продължават да следят активно темите за климатичните промени, справедливия преход и влиянието върху трудовия пазар.