Българската търговско-промишлена палата в процеса на изпълнение на проект „СМАРТ – Стимулиране на производства със зелен хоризонт“ по Оперативна програма „Добро управление“ проведе задълбочено национално проучване на нагласите на бизнеса и гражданите за предизвикателствата пред прехода към кръгова икономика и за възможностите да се ускори този процес.
Бе направен анализ на резултатите от проучването, за да се направи оценка на достигнатата степен на въвеждане на кръговия модел в българската икономика, да се установи динамиката на този процес и да се подготвят препоръки за стимулиране на този процес с активното участие на бизнеса и гражданите.
На 26.10.2022 г. с Решение № 832 на Министерски съвет бяха приети Стратегията и Планът за действие за преход към кръгова икономика до 2027 г. Преминаването от линейна към кръгова икономика е съществена промяна в икономическия ред. Тази промяна обхваща целия производствен цикъл - дизайн на продуктите, движението на материалните потоци, създаването на стимули и правни структури за стимулиране на бизнес идеи. Преходът към кръгова икономика ще осигури на страната икономически растеж, чиста околна среда, социално благоденствие и общество с високо екологично съзнание.
Пакетът от мерки за преход към кръгова икономика предвижда увеличаване на рециклирането на продуктите за повишаване на конкурентоспособността, ускоряване на устойчивия растеж и създаване на нови работни места. ограничаване негативното влияние на производството и потреблението върху околната среда, както и определянето на целево равнище по отношение на ефективното използване на ресурсите.
ЕК е идентифицирала седем ключови сектора за изграждане на кръговата икономика. В тях е необходимо да се направят промени на различните етапи от веригата - от дизайна през производството до използването им от крайните потребители:
- производство на пластмасови изделия,
- текстил
- електроника и ИКТ продукти
- храни и хранителни вещества
- опаковки
- батерии и превозни средства
- строителство на сгради.
Преходът към кръгова икономика в България с фокус върху гореизброените сектори е фактор за опазването на околната среда в страната и за осигуряването на устойчив растеж . Това налага подготовката на аргументиран анализ с оценка на сегашното положение в развитието на този процес, както и на динамиката и на тенденциите по отношение на въвеждането на кръговата икономика в българското производство с фокус върху определените от ЕК отрасли, като същевременно се оцени динамиката и трендовете на това въвеждане
Структурата на подготвения анализ включва: анализ на нагласите на бизнеса и на гражданското общество към въвеждането на кръговата икономика; анализ на причините, пораждащи негативните нагласи при целевите групи към процеса на въвеждане на кръговата икономика; оценка на достигнатата степен на прилагане на кръговата икономика и анализ на динамиката и на трендовете при този процес.
Въз основа на анализа с оценката и на идентифицираните добри практики са подготвени аргументирани препоръки за ускоряване на прехода към кръгова икономика.
Подготвеният анализ дава цялостна картина за отношението на бизнеса и гражданите към кръговата икономика като един от инструментите за въвеждането на основните принципи на Стратегията за преход към кръгова икономика и заедно с направените препоръки ще послужи като пътна карта за този преход.
Анализът ще очертае и методите, чрез които да се активира гражданското участие и участието на бизнеса в процеса на мониторинг на "зелените" политики.
Анализът можете да намерите ТУК
----------------------
Проект „СМАРТ“ , BG05SFOP001-2.025-0037-C01, финансиран от Оперативна програма „Добро управление” 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.