Назад

Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване


В рамките на Пленарната сесия през декември т.г. Икономическият и социален съвет (ИСС)  прие Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване, разработен по предложение на председателя на 49-ото Народно събрание. За докладчици по акта бяха определени Ивелин Желязков от група I - работодатели, Асия Гонева от група II - работници и служители и Офелия Кънева от група III - граждански сектор.

Документът е разработван в продължение на почти година в изключителни детайли и представлява рядко срещан балансиран поглед към пенсионната реформа на работодатели, синдикати и граждански организации. Анализът потвърждава правилния модел на настоящия тристълбов модел на пенсионно осигуряване в страната, отправяйки препоръки за промени по всеки от трите стълба, така че пенсионната система да бъде усъвършенствана.

Прегледът на развитието и на ДОО, и на ДПО, в годините след реформата от 2000 г. дава основание да бъде направен изводът, че множество нормативни промени са приети с решения, взети по конюнктурни съображения, без адекватен анализ, без предварително оповестяване на публично достъпна информация за очакваните въздействия, и без пълноценни консултации със заинтересованите страни. Въведени са нормативни промени, засягащи един от стълбовете на пенсионната система, без да се отчитат дългосрочните им последствия върху другите нейни елементи. Затова ИСС настоятелно препоръчва всички промени в нормативната уредба, засягащи ключови параметри, на който и да е от стълбовете на българската пенсионна система, да бъдат придружавани с внимателно подготвени, задълбочени и всеобхватни предварителни оценки на въздействието, включващи кратко-, средно- и дългосрочните последици за правата на осигурените лица и пенсионерите; за бизнеса, в т.ч. малките и средните предприятия; за състоянието на публичните финанси, и не на последно място – за взаимодействието между стълбовете на пенсионната система. В синхрон с добрите практики, резултатите от тези оценки следва да бъдат предварително съгласувани със социалните партньори и структурите на организираното гражданско общество.

Публикация на анализа ТУК.