Какви са препоръките на Института за пазарна икономика (ИПИ) за Бюджет 2025?
- Стабилна данъчна среда и политики в подкрепа на инвестициите и растежа;
- Охлаждане на обещанията за ръст на заплатите в публичния сектор;
- Връщане на разходите на нива под 40% от БВП и премахване на дефицита.
Това са някои от основните акценти от представения вчера, 4 ноември, Алтернативен бюджет на ИПИ. Събитието премина под формата на дискусия с широк кръг експерти, която очерта нужните стъпки за запазването на фискалната устойчивост на страната.
Лъчезар Богданов, главният икономист на ИПИ, открои една от важните цели на алтернативния бюджет за 2025 г. – “охлаждане” на амбициите и обещанията. Той заяви, че е хубаво да се вдигнат заплатите, но въпросът е откъде ще дойдат средствата.
От ИПИ настояват за реформи в администрацията и публичния сектор, като посочиха, че броят на заетите в публичния сектор се e увеличил с близо 16 000 души, а в администрацията – с около 1000 души.
За последните 20 години (2004-2023 г.) България отчита 11 години на бюджетен дефицит и 9 години на бюджетен излишък. Периодите на дефицит са дълги. Първият от 2009 г. до 2015 г. покрива глобалната финансова криза, последвалата европейска дългова криза и фалита на КТБ. Периодът след пандемията регистрира най-високо ниво на дефицит, като за целия 5-годишен период дефицитът е средно над 3% от БВП, сочи анализът на ИПИ.
ИПИ насочват вниманието си основно към обуздаване на публичните разходи. "Винаги, когато бюджетните разходи надхвърлят 40% от БВП, автоматично сформираме дефицит, защото приходната част обикновено е 37-38% от БВП", посочи Петър Ганев, старши изследовател в ИПИ.
Като възможни мерки, които да залегнат в бъдещия бюджет, икономистите от ИПИ предлагат насърчаване на предприемачеството и инвестициите чрез ниски данъчни размери и широка данъчна база, премахването на ДДС преференциите, като поставят въпроса и за ваучерите за храна.
По отношение на данъчната политика от ИПИ препоръчват да се премахнат преференциите и да се поддържа политиката на единни данъчни ставки. Пример за повишаване на приходите са приходите от хазарт и облагането на имотите, както и тол-таксите за транзитно преминаване на камионите през България, които са по-ниски дори спрямо съседните страни.
Презентация на алтернативния бюджет: Budget25_IME