Институтът по публична администрация (ИПА) към Министерския съвет ще разработи и предложи за обсъждане Бяла книга за „Доброто управление и изпълнение в държавната администрация: постижения, проблеми, решения". С проект, финансиран от Оперативна програма „Административен капацитет", ИПА ще създаден интерактивен е-портал за е-обучение с електронна учебна среда. За целта ще бъдат инсталирани софтуер и хардуерна платформа за виртуализация. Предвижда се към института да бъде създадено звено за информация, обучение и консултиране по модела CAF и неговото внедряване в публичната администрация.
„При успешно реализиране на този амбициозен проект ИПА ще постигне наистина конкурентно ниво по отношение на европейските си партньори. Крайната цел е модернизация на държавната администрация и надграждане на постигнатите в тази посока резултати до момента." Това каза ръководителят на ОПАК Моника Димитрова-Бийчър на встъпителната конференция с участието на представители от централната, областните и общинските администрации. Тя подчерта, че най-важното е резултатите по тези проекти да имат устойчивост и да носят реална полза за гражданите и бизнеса и изрази надежда, че проектът на ИПА ще стане част от визитната картичка на ОПАК. "Важно да имаме една по-подготвенa професионално и по-квалифицирана администрация", каза ръководителят на ОПАК.
Проект С13-22-1/16.04.2014 „Изграждане на капацитет на ИПА за изследвания, обучение и приложение на иновативни европейски практики в доброто управление " предвижда да бъдат реализирани множество дейности за повишаване на капацитета на ИПА за провеждане на изследвания на добри практики и за развитието и провеждането на качествени и иновативни обучения за утвърждаване на доброто управление и изпълнение в административната дейност. В рамките а проекта ще бъдат направени изследвания в областта на: административното обслужване на населението в България; системи за управление на качеството в държавните администрации; европейските практики в доброто управление и административната дейност; отворени данни и прозрачно управление. Екипът на проекта си поставя за цел изграждане на електронна платформа за управление на учебния процес и провеждане на иновативни електронни, уеб-базирани и дистанционни обучения.
Проектът е с продължителност 18 месеца и е на общата стойност 2,9 млн. лв., 100% безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Административен капацитет".