Правителството прие днес Трети пакет от мерки за намаляване на регулаторната тежест и възложи на отговорните министри до края на м. март т. г. да изготвят и внесат в Министерския съвет проекти за изменение на законовата и подзаконовата нормативната уредба, както и да издадат актовете от тяхна компетентност.
Намаляването на регулаторната тежест е един от приоритетите в правителствената програма „Държавност, развитие, справедливост”. Третият пакет, който кабинетът приема в рамките на половин година, съдържа 26 мерки. Основната част от тях са представени от министъра на инвестиционното проектиране и са насочени основно към подобряване на инвестиционния и строителния процес. Мерките засягат откриването на строителна площадка, линия и ниво; съобщаване на индивидуални административни актове по ЗУТ; извършването на оценка на въздействието върху околната среда за инвестиционни предложения; съгласуване на идеен инвестиционен проект с Министерството на културата; реда за определяне на правилата за издаване на разрешение за поставяне на преместваеми обекти за търговски и други обслужващи дейности и др.
Наред с това са включени и предложения за намаляване на броя на изискуемите документи, опростяване на процедурите и съкращаване на сроковете за предоставяне на редица услуги, намаляване на размера на такси, разширяване на възможностите за подаване на документи по електронен път и др. Особено голям брой потребители засягат мерките, свързани с отпадане на изискването за представяне на копие от документ, издаден от съответната банка, с данни за личната банкова сметка. В този случай ефектът ще бъде за всички лица, които получават обезщетения и помощи от ДОО, обезщетения за безработица и гарантирани вземания при несъстоятелност на работодателя. Положителен е и ефектът за банките, които издават този документ безплатно.
Съществен ефект се очаква и от въвеждането на принципа на „мълчаливото съгласие” в специалните закони. Със Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност през 2004 г. е въведено изискване при издаването на разрешение и на удостоверение за извършване на еднократни сделки или действия да се прилага мълчаливо съгласие, ако в закон не е предвидено друго. Съгласно разпоредбите на АПК, непроизнасянето в срок се смята за мълчаливо съгласие в случаите и при условията, предвидени в специалните закони. В тях обаче липсва въвеждане на принципа, не е регламентирана и процедура за доказване на мълчаливо съгласие.
С включената в пакета мярка, свързана с отпадането на изискването за изготвяне на график за ползване на платения годишен отпуск в микропредприятията, се поставя началото на дебат за облекчаване на условията за стопанска дейност по отношение на микропредприятията, с което ще се създадат предпоставки за насърчаване на икономическия растеж.