Автор: Генерална дирекция "Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване"
На 15 ноември изтече крайният срок за държавите — членки на ЕС, да включат Директивата за адекватните минимални работни заплати в националното си законодателство. Директивата определя правила, които следва да гарантират, че работниците получават адекватни минимални работни заплати, подобрявайки социалната справедливост в целия ЕС.
Това бележи важна стъпка към силна социална Европа и допринася за превръщането на Европейския стълб на социалните права в осезаема реалност за хората в целия ЕС.
Директивата вече започна да оказва положително въздействие още преди края на периода на транспониране, което предизвика дебати на национално равнище относно адекватността на минималните работни заплати. В резултат на това през последните две години законоустановените минимални работни заплати се увеличиха значително в повечето държави членки, което компенсира въздействието на високата инфлация върху покупателната способност на нископлатените работници.
Новите правила създават рамка за подобряване на адекватността на минималните работни заплати в страните със законоустановени минимални работни заплати. Те също така изискват от всички държави членки да насърчават колективното договаряне относно определянето на заплатите и да подобрят ефективния достъп на работниците до заплати, договорени в колективни трудови договори.
Новите правила зачитат изцяло правомощията на държавите членки, както и автономността на социалните партньори и тяхната свобода на договаряне. Директивата не задължава държавите членки да въвеждат законоустановени минимални работни заплати, нито определя общо равнище на минималната работна заплата в целия ЕС.
По-специално Директивата относно адекватните минимални работни заплати включва:
- Рамка за определяне и актуализиране на законоустановените минимални работни заплати: От държавите членки със законоустановени минимални работни заплати се изисква да разполагат със стабилна рамка за управление, за да ги определят и актуализират. Това следва да включва ясни критерии, индикативни референтни стойности, които да ръководят оценката на тяхната адекватност, и мерки за ефективно включване на социалните партньори в тяхното създаване и актуализиране. Законоустановените минимални работни заплати ще трябва да се актуализират най-малко на всеки две години (или на всеки четири години за страни с механизъм за автоматична индексация).
- Насърчаване и улесняване на колективното договаряне относно заплатите: Всички държави членки следва да предприемат мерки за тази цел, като например насърчаване на изграждането на капацитет на социалните партньори за участие в колективно договаряне относно определянето на заплатите. Освен това държавите членки, в които степента на обхват на колективното договаряне е под 80 %, се нуждаят от план за действие за насърчаване на колективното договаряне.
- Подобрен мониторинг и прилагане на защитата на минималната работна заплата: Всички държави членки трябва да събират данни за обхвата и адекватността на минималната работна заплата и да докладват на Комисията на всеки две години. Те следва също така да гарантират, че работниците, когато правата им не се зачитат, имат достъп до ефективни, навременни и безпристрастни механизми за разрешаване на спорове и са защитени от всякакви неблагоприятни последици, произтичащи от техните жалби.
Следващи стъпки
От държавите членки се изисква да включат директивата в националното си законодателство до днес. Като следваща стъпка Комисията ще прецени дали директивата е включена в националното законодателство по пълен и правилен начин от всяка държава членка и ще предприеме действия, ако и когато е необходимо.
Контекст
Правото на адекватни минимални работни заплати е залегнало в принцип 6 от Европейския стълб на социалните права, провъзгласен съвместно от Европейския парламент, Съвета от името на всички държави членки и Комисията в Гьотеборг през ноември 2017 г. Директивата относно адекватните минимални работни заплати е едно от ключовите действия на плана за действие на Европейския стълб на социалните права за по-нататъшно прилагане на принципите на стълба.
На 28 октомври 2020 г. Комисията предложи директива относно адекватните минимални работни заплати след двуетапна консултация със социалните партньори, проведена в съответствие с член 154 от Договора за функционирането на ЕС (ДФЕС). На 7 юни 2022 г. Европейският парламент и държавите — членки на ЕС, постигнаха политическо споразумение по директивата, а на 4 октомври 2022 г. тя беше официално приета.
-----
Дата на публикуване
15 ноември 2024 г.
Автор
Генерална дирекция "Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване"