През последните няколко години все повече дела решава Арбитражният съд. Докато през 2000 г., когато започна работа имаше 130 вътрешни и 30-40 международни дела, през последните 2-3 години има по около 700 вътрешни и по 30-50 международни.
Според съществуващата информация 15-те официално регистрирани арбитражни институции в България разглеждат общо около 1/10 от делата, разглеждани годишно само от Арбитражния съд при БТПП. Подобно е съотношението и със сродните арбитражи на страните от близки по политическа обстановка и икономически процеси държави в Източна Европа и на Балканите.
През 2011 г. са образувани 37 международни и 744 вътрешни арбитражни дела. Увеличението на международните дела е с 22%, а на вътрешните с около 2% в сравнение с 2010 година. Значителен ръст бележи и броят на делата, разглеждани по реда на Правилника за ускорените производства. Увеличението през 2011 г. е със 78% в сравнение с 2010 г., което е сигнал за съзряване както на страните по споровете, така и на процесуалните им представители да се стремят към бързина в разрешаване на търговските спорове, използвайки възможността, която правилникът на АС при БТПП предоставя в рамките на около 2 месеца страните да се снабдят с арбитражно решение и в същия срок да пристъпят към принудително изпълнение срещу неизправните длъжници.
Приключените през 2011 г. дела са в по-голямата си част /около 51%/ в най-кратките /6- и 9- месечни/ срокове, а решените в 12-месечния срок са около 15%.
2011 г. беше първата пълна година, през която се работи с електронната програма, продължи нейното усъвършенстване, все повече страни, процесуални представители, арбитри и вещи лица се ползват от предоставената им възможност за дистанционен достъп до делата. Усъвършенстването на електронната програма в процеса на практическото й приложение ще бъде приоритет за АС и през настоящата година.
По този начин АС при БТПП се нарежда на второ място, заедно с Чешкия арбитраж, които ползват водещия опит на АС към Международната организация по интелектуална собственост.
В момента до 80% от процеса може да бъде виртуален, казва председателят на Арбитражния съд към Българската търговско-промишлена палата.