Автор: Институт за енергиен мениджмънт
След втора поредна година на спад произведената електроенергия (36,7 ТВтч) в България се върна към стойности, по-характерни за периоди, в които протичат икономически трансформации. Нива под 38-39 ТВтч например са наблюдавани в някои от годините през първата половина на 90-те на миналия век. От друга страна, само преди две години родните производители и търговци успяха да се възползват от силното търсене на енергия в Европа и високите цени през енергийно кризисната 2022 г. Производството достигна рекордните близо 50 ТВтч. Следва обаче да отбележим, че част от техните приходи бяха пренасочени към българския бизнес за компенсиране на високите цени на електроенергията.
Пазарните реалности през 2024 г. предложиха различна среда, която доведе до свиване с 7,52% на електропроизводството спрямо предходната година и увеличен внос на електроенергия за нашия пазар. Периодите на отрицателни и близки до нулата цени през преходните сезони на 2024 г. също се увеличават, което излъчи негативни стимули за работа на производителите. Успоредно с това, беше продължено действието на временния механизъм за таван на приходите на производителите на електроенергия. Годината предложи и нови „слънчеви“ рекорди.
През определени периоди от изминалата 2024 г. централите на лигнитни въглища се затрудняваха да се конкурират с останалите пазарни участници и да реализират продажби на свободния пазар. Производството на електрическа енергия от лигнитни въглища спадна до 9,3 ТВтч. Съответно делът им се сви от 32,8% (2023 г.) до 25,3% (2024 г.). Въпреки тази значителна промяна, лигнитните въглища все още заемат втора позиция в производствения микс.
Производството на електроенергия от природен газ продължи тенденцията на спад от предходната година, но успя да се задържи на границата на 2 ТВтч.
Така делът на електроенергията от въглеродно-емисионни източници е 32% .
Производството от ядрената енергия се включи в негативния тренд с намаление от 4,4% спрямо предходната година.
Повсемествен спад се наблюдава и при повечето ВЕИ производства, с голямото изключение на това от соларни мощности. Електропроизводството от вятърна енергия падна до по-ниски нива и достигна 1,35 ТВтч, което представлява значително намаление от близо 10%.
За втора поредна година хидроенергията се сви (-5,93%) и „потъна“ под 3ТВтч. Сушата, заедно с административните и пазарните проблеми рефлектират върху този сектор. По-конкретно годината е отчетливо по-слаба за производството на енергия от ВЕЦ на течаща вода (-15,5%). Данните на ENTSOE показват, че големите язовирни централи са успели да се задържат малко над нивото от миналата година (+1,2%). Положителната новина в този подсектор е от края на годината, когато след проточилата се рехабилитация, през декември заработи един от четирите хидроагрегати на ПАВЕЦ Чаира.
През 2024 г. електроенергията от соларни мощности убедително затвърди третата си позиция в производствения микс на страната и подобри рекорда си. Годишното производство от този източник достигна близо 5 ТВтч или ръст от 60% спрямо година по-рано. “Най-слънчевият“ час е на 14 август 2024 между 12-13 ч, когато соларната енергия допринася за 2969 МВтч. Паркът от близо 4 МВт соларни мощности допринесе и през студения декември в някои от обедните часове на слънчевите дни да се реализира почасово производство от над 2000 МВтч.
Производството от биомаса продължава да намалява, този път с 7,9% и възлиза на 0,16 ТВтч.
Производство на електроенергия по видове източници, МВтч
Графика: EMI по данни на ENTSOE
Потребление
Потреблението на страната се възстанови с 2,1%, но остана под 37 ТВтч съгласно оперативните данни на ENTSOE.
Потребление на електроенергия, МВтч
Графика: EMI по данни на ENTSOE
Внос и износ на електроенергия
От 2023 г. насам се наблюдават значително по-високи нива на внос на електроенергия спрямо обичайните за изминалите години (2024: 5,3 ТВтч). В търсене на налична енергия на по-изгодни цени за своите клиенти през 2024 г., търговците увеличават вноса с близо 32,7%. Въпреки спад от 16% на вноса, постъпващ през Румъния към България, количеството електроенергия остава високо (2,7 ТВтч). Вносът на електроенергия от нашите южни съседки се увеличава съществено - петкратно увеличение от Гърция (2024: 0,9ТВтч) и трикратно от Турция (2024: 1 ТВтч).
Износът спадна до 6,3 ТВтч поради понижените количества изнесени към Гърция, Турция, Северна Македония, Сърбия. Единствено в посока Румъния се наблюдава ръст от 92%, но това по-скоро изглежда като възстановяване от изключително ниските нива от 2023 г. (1 ТВтч).