Назад

10-о издание на Черната книга: Разхищение и политическа криза


Автор: Институт за пазарна икономика

На 5-ти декември излезе 10-ото юбилейно издание на „Черната книга на правителственото разхищение в България“. Книгата е резултат от съвместната работа на Фондация за свободата „Фридрих Науман“ и екип от разследващи журналисти, като осветява неефективното разходване на публични средства и насърчава прозрачността и отчетността в управлението. Юбилейното издание включва и обобщителен текст от ИПИ, в който Петър Ганев, Екатерина Баксанова и Петя Георгиева разглеждат по-дълбокия контекст на разхищението с фокус върху правосъдието и здравеопазването.

Политическата криза като следствие от разхищението

Десетото издание на „Черната книга на правителственото разхищение в България“ излиза в период на тотален политически блокаж и безпътица. За 10 години изданието ни направи свидетели на множество истории за прахосване на публичен ресурс, злоупотреба с власт, политически зависимости и корупция. Черната книга не е просто справочник на обичайното нехайство на всяка власт, когато се разпорежда с парите на данъкоплатците. Историите от тези 10 години открехват вратата към модела на завладяване на (елементи на) държавната власт, който е в основата на политическия хаос днес. Икономическият растеж е свидетелството, че обществото, при всички свои чудати различия, може да намери общ език и път напред. Политическият провал, от друга страна, е ясен симптом, че корупцията и концентрацията на власт са далеч отвъд всякаква равновесна рамка.

Първото издание на „Черната книга“ излиза през 2015 г. Фокусът е върху прахосничеството на властта в последните години, пречупено през погледа по-скоро на икономистите, като самото издание идва в интересен момент. Икономиката вече се е върнала към растежа, фалитът на КТБ е съвсем пресен, както и споменът от масовите протести в отговор на избора на Делян Пеевски за председател на ДАНС, държавата е преминала през период на политическа нестабилност и поредица от редовни и служебни кабинети, а „историческият компромис“ и опитът за всеобхватна и дълбока конституционна реформа на съдебната власт е претърпял (в голяма степен) неуспех по-рано през същата година. Това е средата, която ражда „Черната книга“ преди 10 години.

Днес безспорно сме свидетели на узряването на „Черната книга“. През годините централно място в изданието започнаха да заемат журналистическите разследвания, които не просто представят провалите на държавата, но правят дисекция на корупцията и бандитизма, които са овладели ключови институции в страната. Юбилейното издание е точно в този дух, като чертае щрихите на политическия хаос, през призмата на прахосването и злоупотребата с власт.

Виж пълния текст на ИПИ и историите за разхищение в новото издание на „Черната книга на правителственото разхищение“.