На 30 юли 2015 г. Народното събрание прие Закон за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда и водите (ЗИД на ЗООС).
С приетия закон се постига пълно съответствие на националното законодателство с няколко европейски директиви в областта на околната среда, в т.ч. Директива 2012/18/ЕС относно контрола на опасностите от големи аварии с опасни вещества, Директива 2001/42/ЕС относно оценката на последиците на някои планове и програми за околната среда и Директива 2004/35/ЕС относно екологичната отговорност по отношение на предотвратяването и отстраняването на екологичните щети.
С направените промени критериите за класификация на предприятия/съоръжения с нисък и висок рисков потенциал се адаптират към новите изисквания за класифициране, етикетиране и опаковане на химични вещества и смеси, въведени в Регламент 1272/2008 (CLP) и се осигурява по-широк достъп до документация и участие на обществеността при вземане на решения във връзка с разполагането и експлоатацията на тези предприятия.
Направените изменения ще облекчат малкия и средния бизнес от административни и финансови тежести. Няма да е необходимо да се провежда процедура по преценяване на необходимостта от извършване на оценка за въздействието върху околната среда за изменения или разширения на редица действащи обекти в населените места, както и за някои инвестиционни предложения с административен характер. С приетия ЗИД на ЗООС е направено оптимизиране на понятието за обекти с обществено предназначение, които са предмет на процедура по преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС. С новата формулировка се обособяват и отделят инвестиционните предложения за урбанизирано развитие, съгласно изискванията за ОВОС, от съществуващото определение за обекти с обществено предназначение, които са с различен предмет и цел на оценката.
Предвижда се разработване и внедряване на електронна информационна система с база данни за предприятията с нисък и висок рисков потенциал, както и съвместяване на процедурите за контрол на големи аварии с процедурите по ОВОС, и координиране с процедурите по издаване и преразглеждане на комплексни разрешителни на тези предприятия.
С промените се оптимизира административната процедура за предприятия с висок рисков потенциал чрез замяна на съществуващия разрешителен режим към министъра на околната среда и водите, за изграждане и експлоатация на нови и експлоатация на съществуващи предприятия/съоръжения с висок рисков потенциал при запазване на високо ниво на защита за околната среда и човешкото здраве. За целта е предвидена процедура по одобряване на доклади за безопасност и техни актуализации от изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по околна среда.
Източник: Министерство на околната среда и водите