На 17 май в Хасково се проведе кръгла маса на Дискусионния клуб при БТПП за обсъждане на мерки за ограничаване на сивия сектор при трудовоправните и осигурителните отношения. Събитието е продължение на учредения Дискусионен клуб в гр. Хасково през м. ноември 2012 г., по проект „Повишаване на обществената нетърпимост към неформалната икономика при трудовоправните и осигурителните отношения и превантивни действия за ограничаването й”, който се осъществява по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз.
На кръглата маса присъстваха представители на местния бизнес, държавната администрация, представител на Дирекция „Бюро по труда” – Хасково, представители на две синдикални организации, наети лица и представители на медиите. Модераторът на кръглата маса Елиза Хубинова отново представи електронната платформа по проекта и възможностите за получаване на безплатни консултации.
По темата за мерките за ограничаване на сивия сектор при трудовоправните и осигурителните отношения дискутираха работодатели от честния и държавния сектор, институции, наети и безработни граждани. Строителството е сферата, поставена от синдикатите на първо място в хасковски регион по нарушения на трудовоправните регламенти, според КНСБ. Селското стопанство, ресторантьорството и хотелиерството са другите сектори, поставени като «първенци» в списъка на конфедерацията за работа в „сивия сектор“.
Като цяло участниците в дискусията се обединиха около мнението, че е много трудно да се засече с точност размаха на нерегламентираната икономика, тъй като много от хората, заети в нея, се страхуват да признаят това с риск за работното си място.
Някои от механизмите, с които подобни практики могат да бъдат прекратени, според синдикатите, са данъчните облекчения за лоялните фирми. Веднага след формирането на новото правителство, още при първите срещи на Съвета за тристранно сътрудничество, синдикатите ще настояват за криминализиране на работата без трудов договор.
Обръщане на пирамидата у нас, при което вместо училищата от средното образование да генерират ненужни кадри, бизнесът да посочва специалностите, от които има необходимост. Около тази идея се обединиха участниците в дискусията. Тя беше подкрепена и от младите хора на срещата.
Дискусията приключи с решение набелязаните мерки да се представят на БТПП и на Областния управител на Хасково.