Преди празниците, в края на 2012 г., Силистренската търговско-промишлена палата организира среща на изпълнителните директори на структуроопределящите предприятия в Силистра с Областния управител Николай Димов, кмета д-р Юлиян Найденов и представители на местната администрация.
Срещата бе провокирана от последното изследване на Института за пазарна икономика, което показва изключително влошената бизнес среда в областта.
Другата, не по-малка причина за срещата, бе нуждата администрацията да се вслуша в мнението на предприемачите, които формират голяма част от БВП на областта, да се запознае с виждането им за стратегическите направления за бъдещо развитие, в частност при изработването на Стратегията за развитие на обл. Силистра за следващият програмен период.
Бизнесът отговорно заяви позицията си и постави множество наболели въпроси.
Един от големите проблеми е огромната необходимост от газоснабдяване, което да подобри възможностите за производство и да създаде условия за привличане на предприемачи и инвестиции.
Отново се повдигна и многогодишният въпрос за построяване на мост между Силистра и гр. Кълараш, Румъния.
Големите търговци на зърно наложиха мнението, че трябва да се работи в посока промяна мисленето на производителите по отношение на вида на произвежданите селскостопански продукти. Тъй като областта е с приоритет „селско стопанство”, а и предвид все по-чувствителните климатични промени, ценово по-благоприятно би било да се отглеждат не само житни култури, царевица и слънчоглед, а и повече технически такива (например сорго), които са много търсени по световните борси. Разумно би било и изграждането и на житна борса, смятат специалистите.
Изразено бе неудовлетворение от факта, че Силистренска област притежава изключително много архитектурни паментници от най-древни времена, но не се използва този потенциал за развитие на туризма. Не се подобрява инфраструктурата към тях, което води до „пропуснати ползи“ за печатниците, книгоразпространителите, фирмите за реклама в града, до недоволни румънски и други туристи. Местният бизнес настоява за организиране на повече изложения, атракции, международни срещи и участие в туристически борси.
Изключително гореща се оказа и темата за образованието в областта. Липсата на качествено обучена, мотивирана и компетентна работна сила е тежък проблем за всякакъв вид производство.
Засегнати бяха и въпросите за: обществените поръчки и спечелването им само по цена, обикновено с много малка разлика, и подписването на допълнителни договори след това; корупцията; транспорта в града; нередностите в пристанището; безстопанственото изтичане на водите от карстовите извори и чешмите; неизползването на стратегическото положение на областта и нейното почти еднакво отстояние (не-повече от 120 км) от столицата на Румъния - Букурещ, от най-голямото й пристанище в гр. Констанца, а и от от гр. Варна.
Участниците се обединиха около предложението редовно да се организират подобни срещи, на всеки три месеца, като предварително бъде оповестявана конкретна тема за дискусия, за по-голяма полза и удовлетвореност и на двете страни.