Остра критика към системата за подбор на програмите за заетост, финансирани чрез националния план за действие по заетостта, отправи председателят на Търговско-промишлената палата в Шумен Христо Дечев. Това се случи по време на заседанието на постоянната комисия по заетостта в област Шумен, на която Дечев е член. Комисията одобри за поредна година регионалните програми по заетостта, разработени от всяка община в област Шумен и които предстои по-късно да бъдат разгледани от комисия в София.
„Тази програма се приема като програма за уреждане на безработни за известно време за някаква си работа, към което бизнесът не проявява интерес. Общата оценка е, че тези програми не са ефективни. Ресурсът от 2,198 млн. лв., необходим за реализацията на всички тези програми, е все пак голям. Има ли някакви индикативни стойности, до които може да се кандидатства, защото за мен е несъразмерно община Върбица да иска 406 000 лв. за 150 безработни. А аз виждам и за какво ги искат – да контролират образуването на нерегламентирани сметища във всички населени места. Извинете, но ако това е някаква сериозна заетост и ако може това някой осем часа през деня да го върши? Това за мен е просто начин да се дадат някакви пари на безработни и не са сериозни дела, за които трябва да харчим народни пари”, заяви по време на заседанието Дечев. Той беше подкрепен от други членове на комисията, които обясниха, че са забелязали в предишни години, независимо каква е програмата на дадена община и за какви бройки безработни са поискани средства, от министерството на труда отпускат пари за около 10 души на кметство. Също така, според тях, няма и точни критерии, които да определят за каква сума да бъде финансиран даден проект и за колко безработни.
„Съгласен съм, че тези регионални програми няма как да създадат устойчива заетост, защото контингентът, за който е насочен за работа в тях, е да се осигури някаква заетост на тези хора, а не кардинално да се реши проблемът. Залагат се дейности, които общините нямат финансов ресурс да ги извършват. Знаем как се поддържат гробищни паркове, например”, заяви директорът на Регионалната служба по заетостта във Варна Пламен Начков.
В крайна сметка всички предложени проекти бяха одобрени, като се взе решение да бъдат изготвени по-добри критерии за по-добър подбор на регионалните програми. В 11-те програми през 2015 г. се предвижда да бъдат включени общо 662 безработни лица, на които ще бъде осигурена заетост за срок до 9 месеца. За реализацията на предложенията за регионални програми са необходими 2 198 971 лв., от които от държавния бюджет 2 145 261 лв.
Източник: Шуменска заря