Европейски информационен център „Европа директно“ – Бургас и приемната структура – Бургаската търговско-промишлена палата, проведоха информационен семинар на тема „Планът за инвестиции за Европа“ за представителите на фирми и организации от сектори, важни за развитието на Бургаски регион. На семинара бе представена основната идея на Плана на Европейската комисия и конкретни финансови инструменти, от които бизнесът може да се възползва за своето развитие.
Председателят на Бургаската търговско-промишлена палата Цанко Иванов приветства участниците.
Ръководителят на Представителството на Европейската комисия Огнян Златев заяви, че България е в тройката на страните от ЕС, които се възползват от възможностите по плана Юнкер и няма дискриминиране или географски ограничения за това кой може да кандидатства. Пример за това е и сключеният от „Олива” АД договор за 31 млн. евро за разширяване на производството на олио в Белослав, до Варна. Златев каза още, че СиБанк е една от първите, подписали споразумение с Европейската инвестиционна банка и с Европейската комисия за работа по Плана Юнкер, чието действие ще бъде продължено с още 2 години след мандата на ЕК.
Ръководителят на „Европа директно” – Бургас Радко Дренчев направи презентация, в която бяха разяснени механизмите на Плана, участващите институции, сроковете на действие, размерите на средствата, ангажирани в него, и конкретни финансови инструменти.
Милена Вълчева, регионален мениджър за МСП на СиБанк, информира, че към семейството на КейБиСи – най-голямата банково-застрахователна група в Европа, към която принадлежи и СиБанк, отскоро се е присъединила и ОББ.
Д-р Кирил Величков, ръководител отдел „Европейски проекти и финансови инструменти” на КейБиСИ, разясни, че финансовите инструменти, подобни на InnovFin, са 25 на брой и съставляват близо 50% от портфейла на СиБанк. Успехите по програмите Jeremy и COSME я класират на 9-то място в Европа по усвояемост на средства от ЕИБ.
Таня Читадзе от „Тама-М” сподели личен опит по получаването и усвояването на кредит по COSME от СиБанк и увери аудиторията, че процедурата до одобрение се преминава до дни и не се изисква нищо повече от документите, които обичайно фирмите представят пред НАП.
В последвалата дискусия стана ясно, че няма пречки да кандидатстват за финансиране и чужди граждани, регистрирали фирма в България. Оформи се заключението, че като цяло финансирането с кредити по Плана за Европа процедурно е много по-облекчено от грантовото финансиране на всички етапи – получаване, усвояване и след приключването на проекта.