Бургаската търговско-промишлена палата (БсТПП) организира среща за учредяване на дискусионен клуб за обмен на информация между работодатели, заети лица и синдикалисти. Мероприятието е в рамките на проект „Повишаване на обществената нетърпимост към неформалната икономика при трудовоправните и осигурителни отношения и превантивни действия за ограничаването й” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси". Участваха представители на местната власт, на бизнеса, синдикатите и научните среди.
Председателят на БсТПП инж. Цанко Иванов приветства участниците и представи някои статистически данни по темата: през 2012 г. 36% от фирмите в страната участват в сивата икономика; по данни на експерти от ЕС в България тя достига до 30% и държавата губи 10 млрд. лв. годишно от това.
Заместник областният управител Атанас Терзиев призова участниците да изразяват свободно мненията си и ги увери, че ще вземе под внимание получената информация в работата си за подобряване на условията на трудовоправните и осигурителните отношения на регионално ниво.
Заместник председателят на КТ „Подкрепа” Дянко Димов информира, че в предприятията, където имат представителство, проблеми с трудовите договори и своевременните изплащания на възнагражденията на работниците няма. От КНСБ съобщиха, че от 29 ноември т.г. стартират кампания „Бъди инфо”, по време на която ще посетят минимум 10 предприятия от Бургас и региона, за да информират работниците и служителите за правата им. Кампанията е породена от факта, че повечето хора, които се обръщат за помощ към синдиката, не познават трудовите си права.
Ренета Карастоянова от НОИ Бургас разясни, че при неформални трудови отношения проблеми се пораждат най-често, когато възникне социално осигурителен риск и НОИ не може да изплати обезщетение. Много са случаите на трудови злополуки с неосигурени лица. Често срещана практика е и осигуряване върху по-ниско от реалното възнаграждение. Карастоянова беше категорична, че в борбата за ограничаването на неформалните трудовоправни и осигурителни отношения активно трябва да участват и работещите.
Има ли връзка между икономическата криза и мащабите на сивата икономика, защо днес много предприемачи се изкушават да закрият бизнеса си, удачно ли беше провеждането на пенсионна реформа в разгара на икономическа криза, има ли оправдание за неизпълнение на трудовоправните и социално-осигурителните задължения, или то трябва категорично да се порицава и къде е равнопоставеността между занаятчиите и надомните работници бяха част от дискутираните въпроси.
Председателят на БсТПП изрази мнение, че българското селско стопанство има голям потенциал за осигуряване на заетост, ако се субсидират секторите с повече ръчен труд като овощарство, лозарство и зеленчукопроизводство, а не само високо механизираното зърнопроизводство.
Виолета Лазова от отдел „Икономика и стопански дейности” на Общината Бургас представи дейностите за насърчаване на местния бизнес и съобщи, че за 2013 г. в бюджета на Общината са предвидени 80 000 лв. за тези цели. В тази връзка заместник областният управител допълни, че от пролетта на тази година се работи за подобряване дейността на институциите, така че да предоставят повече помощ и съдействие на бизнеса, а не да изпълняват само контролни функции. Той увери участниците, че работата в тази посока ще продължи до постигане на реални резултати.