Международна конференция на тема „Подкрепа за социални иновации“ бе финалното събитие в рамките на проект ESII. Форумът бе организиран от Русенска търговско – индустриална камара и се проведе на 18.07. 2017 в хотел „Дунав плаза“ .
безплатен онлайн обучителен курс за разработване на социални иновации и социални бизнеси
професионален профил на експерт по инкубитането им.
Чрез конферентна връзка с Брюксел Киара Давали от EBN (Eвропейска мрежа на бизнес иновационни центрове) представи най-новата европейска платформа за социални предизвикателства.
Нейното предназначение е да срещне социалното търсене и предлагане, да помогне за идентифициране на нуждите и за намирането на подходящи решения. Тя ще е отворена за неправителствения сектор и за бизнеса, (малки и средни предприятия, стартъпи) Най-добрите решения ще получат финансиране. Русенската търговско - индустриална камара е регионален координатор на инициативата за България и всички заинтересовани лица могат да се обръщат към тях за допълнителна информация.
В дневния ред на форума бяха включени още редица интересни теми, сред които кръговата икономика, облачни услуги, колаборативната икономика като възможни приложни сфери за социални иновации. Интерес предизвика и презентацията на Българския център за нестопанско право с възможностите за менторство и финансиране на малки иновативни проекти в социалното предприемачество.
Какви са възможностите за финансиране на социалното предприемачество чрез ОП „Развитие на човешките ресурси“ и добри практики на социалната икономика, сподели с аудиторията експертът на ОИЦ-Русе Габриела Стефанова. Освен това тя популяризира сред участниците безплатните услуги, които центърът предлага в помощ на тези, които имат интерес към ЕСИФ.
От Регионалната служба по заетостта представиха ефективни услуги за финансиране на социалното включване и устойчива заетост.
Форумът се оказа много полезен, тъй като участниците от Русе и чужбина взаимно обмениха опит и контакти. Представителите на местния неправителствени сектор и на бизнеса получиха информация за непознати до момента източници на знания, компетенции и финансиране.