На 17 юни в Търговско-промишлена камара – Пловдив се проведе среща-дискусия между експерти от Института за пазарна икономика (ИПИ) и пловдивски предприемачи от различни браншове.
На срещата бе представено изследването ,,Регионални профили: показатели за развитие”, подготвено от Института, което цели да се представи социално-икономическото състояние на областите в България. То съдържа анализи на икономическите и социалните аспекти от живота в регионите.
Основна задача на срещата бе икономистите от Института да се запознаят „от първа ръка” с успехите, предизвикателствата и проблемите, пред които е изправен бизнесът, да получат информация за състоянието на икономиката в региона през изминалата година.
В хода на срещата местните предприемачи анализираха икономическата и социалната среда в региона. Всеки един от тях имаше възможност да сподели своето виждане относно насоката на развитие на икономическите процеси в своята бизнес сфера.
Вниманието на участниците бе съсредоточено върху няколко основни теми. На първо място - икономика, бизнес среда и инфраструктура. Присъстващите отбелязаха липсата на добри условия за развитие на бизнеса, поради разрушаване на производствената инфраструктура, както и високи нива на месните данъци и такси, които затрудняват този процес.
Анализът показа и недоволство от администрацията – неефективно административно обслужване, високи административни такси, липса на адекватни електронни услуги, както и неефективно усвояване на европейските средства от високобюджетните проекти.
В сферата на социална среда се констатира висока безработица както при неквалифицираните, така и при квалифицираните кадри. Според предприемачите различните европейски проекти за насърчаване на заетостта на младите хора не дават нужните резултати, най-вече заради краткия срок на тяхната продължителност.
Бяха отбелязани и неблагоприятните тенденции в средното и висшето образование, които водят до понижаване качеството на образованието - остаряла материално-техническа база; недостатъчна практическа насоченост на кадрите; липса на връзка между образователните институции и бизнеса.
Корупцията на всички нива в администрацията, най-вече по въпроса с обществените поръчки, също създава предпоставки за неблагоприятни условия за развитие на бизнеса.
Въпреки не съвсем положителните икономически и социални тенденции в региона, срещата бе ползотворна благодарение на обмяната на информация и опит между присъстващите.