Бургаската търговско-промишлена палата, Финсис ООД и информационният център Европа директно към БсТПП проведоха съвместно семинар на тема „Подходи за безвъзмездно съфинансиране на иновативни и други бизнес проекти чрез грантове на европрограмата „ХОРИЗОНТ 2020” и на ОП „Иновации и конкурентоспособност 2014-2020”.
В уводното си обръщение към участниците председателят на БсТПП инж. Цанко Иванов изрази амбицията на експертния екип на Бургаската палата с поредица от инициативи да подпомага бизнеса от региона в по-доброто усвояване на наличните европейски средства за растеж, иновации и разкриване на нови работни места в унисон с приоритетите на ЕС.
Лекторът д-р Никола Христович разясни на присъстващите - над 20 представители на бизнеса, местната администрация и академичните среди, същността на „Хоризонт 2020” (Х2020), трите основни стълба на програмата, допустимите кандидат-бенефициенти, сроковете за входиране на проектни предложения. От изложението му стана ясно, че Х2020 е най-голямата програма за научни изследвания и иновации досега, предназначена да подпомогне пренасянето на великите идеи от лабораториите до пазара. Финансирането в размер на близо 80 млрд. Евро за период от 7 години (2014-2020) и е достъпно за фирми, университети, институти от всички страни в ЕС и трети страни. Трите основни стълба на програмата са „Високи постижения в научната област”, „Водещи позиции в промишлеността” и „Обществени предизвикателства”.
Повече внимание бе отделено на Инструмента за малки и средни предприятия (ИМСП): Макар да е препоръчително по Х2020 да се кандидатства в консорциум от МСП, по ИМСП се допуска кандидат-бенефициентът да бъде само едно МСП от ЕС. Крайните дати за кандидатстване по този грант са съответно през 2014-та - 17 декември, а през 2015 – 18 март, 17 юни и 16 декември. Лекторът представи и 13-те включени теми.
Инструментът за МСП има три фази, като първите две предлагат безвъзмездно съфинансиране, а третата – съдействие за достъп до рисково съфинансиране за комерсиализация на иновацията. Доктор Христович разгледа и инициативата „Бърз път към иновации”, петте награди за иновации по линия на Х2020, възможностите за надграждане на резултатите от Х2020 в ОПИК и за синергия между двете програми.
Семинарът завърши с дискусионна кръгла маса по проблемите на подготовката и управлението на проекти по грантовете на Х2020 и ОПИК 2014-2020.