В началото на месец ноември Кюстендилската търговско-промишлена палата организира и проведе две обучения, насочени към изграждане и повишаване на капацитета за конкурентоспособност и иновации на МСП. Те се реализираха от Палатата в качеството й на партньор по проект „Българо-македонско трансгранично сътрудничество за повишаване на капацитета за конкурентоспособност и иновации”*.
Участници в първото обучение бяха представители на 20 фирми (МСП) от Кюстендил и Куманово, Македония. В рамките на обучението бяха представени темите „Дигитален маркетинг“ и „Управление на проекти. Източници на финансиране на проекти за иновации“. Лекторите се постараха да създадат един интерактивен процес на обучение, което се възприе положително от участниците, давайки им възможност да придобият нови и/или наградят знанията си в приложената сфера в помощ на развитието на своя бизнес.
Във второто обучение участваха 20 държавни и местни институции, НПО, образователни институции и др. от двете страни на границата, имащи отношение към развитието на конкурентоспособността и иновациите в трансграничен регион „България – Македония“. Бяха разгледани темите „Лична и екипна ефективност. Водене на преговори.” и „Управление на проекти. Източници на финансиране“. Събитието бе уважено от зам.-кметът на гр. Кюстендил Росица Плачкова и ректорът на Македонската академия на науките проф. Таки Фики, които взеха участие в комисия за оценка на разработени и представени от участниците конкретни проектни идеи като част от практическите упражнения, включени в обученията.
----------
* Проектът е финансиран с подкрепата на ЕС чрез Интеррег-ИПА Програма за трансгранично сътрудничество България-Бивша Югославска Република Македония, CCI No 2014TC16I5CB006 и се изпълняван в партньорство с Българска академия на науките /БАН/, Македонската академия на науките и изкуствата /МАНУ/ и Фондация за развитие на МСП, Куманово.