Румънско-български обслужващ център за микросистеми и нанотехнологии с офиси в Русе и Букурещ беше създаден по едноименен проект, чието изпълнение приключи на 30 октомври.
Той бе с продължителност 18-месеца и е финансиран от Програмата за Трансгранично сътрудничество Румъния-България 2007-2013 на Европейския съюз като част от Европейската инициатива за подкрепа на развитието на граничните зони в Румъния и в България. Бюджетът на целия проект бе размер на 577 725,87 евро.
Целта е да се създаде „мост” между двете страни, за да бъдат подпомогнати граничните райони в решаването на различни проблеми в сферата на високите технологии. Създаването и развитието на Румъно-Български високотехнологичен център за микросистеми и нанотехнологии (RO-BG МикроНаноТех), базиран на сътрудничество между университети, изследователски институти и малки и средни предприятия (МСП) в трансграничната област RO-BG ще допринесе за развитието на региона.
По проекта работи консорциум от 5 институции от Румъния и България: Националният институт за научно-изследователска и развойна дейност по микротехнологии IMT – Букурещ, който бе координатор, Търговско-индустриалната и селскостопанска камара – Кълъраш, Търговско-индустриалната и селскостопанска камара – Гюргево, Русенският университет „Ангел Кънчев“ и Русенската търговско-индустриална камара.
В процеса на изпълнение на проекта Русенска камара осъществи две важни събития - конференция, на която бе представен проекта, целите и резултатите, проведена през април 2014 в Русе, и бизнес делегация до Националния институт за научно-изследователска и развойна дейност по микротехнологии IMT – Букурещ. Членовете на делегацията бяха представители от бизнеса в региона на гр. Русе, имащи интереси в сферата на високите технологии - медицина, обработка на метали, разработване на решения за комплексни технологични проблеми в машиностроенето, електрониката, химията, леката промишленост. Делегатите получиха възможност да разгледат лабораториите на Института, да се запознаят с възможностите за сътрудничество, което дава проекта, а и новите, които се появяват след неговото приключване. Русенска камара остава информационно звено и след края на проекта, което ще предоставя информация за възможните партньорства, обучения и услуги, които ще предоставя в бъдеще Румънско-Български обслужващ център за микросистеми и нанотехнологии.
Целевите групи на проекта са малки и средни предприятия, научно-изследователски групи, частни инвеститори, местни асоциации и др. от трансграничната зона Румъния-България, които имат интерес в областта на микро- и нано технологиите.
На тази основа консорциумът и неговите официално присъединени членове предоставиха оферти за технологични и научни услуги и магистърска програма в областта на микро- и нано технологиите до 2020 г.
Проектът приключи с двудневен научен семинар на 23 и 24 октомври и пресконференция в Букурещ.