Във връзка с обсъждани промени в Закона за търговския регистър БТПП счита, че за преодоляване на проблеми, свързани с функционалността на търговския регистър, могат да се използват възможностите и на други организации, които разполагат с необходимата база, опит и капацитет, чрез сключване на договори за публично-частно партньорство. По този начин могат да се подкрепят процеси, свързани с информационната система на търговския регистър, с обявяването на годишните счетоводни отчети или с подпомагане на други дейности. Така ще се решат организационните проблеми на Агенцията по вписванията, свързани с недостиг на кадри, технически капацитет и ще й спестят допълнително влагане на финансови средства.
Друго предложение на Палатата е да бъде създаден Консултативен съвет по търговска регистрация към министъра на правосъдието със статут на помощен орган, в който се разглеждат и предлагат решения на въпроси, свързани с управлението, финансирането и развитието на търговския регистър.
Консултативният съвет ще дава становища и участва в разработването на: програмите за развитие на регистъра, годишните бюджети, кадровата му обезпеченост, проектите на нормативни актове относно търговската регистрация и др. въпроси, касаещи усъвършенстването на дейността по регистрацията. Чрез създаването на Консултативен съвет по търговска регистрация ще се регламентира осигуряване на повече прозрачност по извършването на тази дейност, събирането, управлението и изразходването на средствата от Агенцията. В крайна сметка ще бъде повишен общественият авторитет на АВ. Ако беше създаден такъв съвет, нямаше да се стигне до нарушенията и скандалите от последните дни.
БТПП счита, че приемането на тези предложения ще спомогне за по-успешно спазване на заложения в ЗТР принцип на самофинансиране, при прилагане на изискването таксите да са разходоориентирани. Това изискване е съобразено и с европейските директиви, според които размерът на таксите трябва да е пропорционален на разходите за материално-техническо и административно поддържане. Именно, във връзка с прилагането на този принцип, в Закона е предвидена възможност за намаляване на таксите за следваща финансова година при превишаване на приходите от дейността над разходите.